Protokół Nr XII/04

Protokół Nr XII/04 z sesji Rady Gminy Grodzisk z dnia 28 czerwca 2004 roku.
PROTOKÓŁ NR XII/04

PROTOKÓŁ NR XII/04

SESJI RADY GMINY GRODZISK

z dnia 28 czerwca 2004 r.

Obrady odbywały się w świetlicy OSP w Grodzisku. Obradom przewodniczył Przewodniczący Rady Gminy Grodzisk Pan Stanisław Bolewski. W obradach uczestniczyło 14 radnych. Lista obecności stanowi załącznik do protokółu. Nieobecny był radny Pan Tadeusz Niewiarowski. W obradach uczestniczyli również sołtysi - wg. załączonej listy obecności, Wójt Gminy, Sekretarz oraz Skarbnik Gminy. Obrady protokółowała Agnieszka Derewońko.

Przewodniczący Rady stwierdził, że liczba obecnych na posiedzeniu radnych pozwala na podejmowanie prawomocnych uchwał.

Do proponowanego porządku obrad, który był podany radnym wraz z materiałami Przewodniczący wprowadził dwie dodatkowe uchwały, informując o tym radnych. W związku z tym przedstawił następujący porządek obrad, który w głosowaniu jawnym radni przyjęli jednogłośnie (14:0:0).

  1. Otwarcie obrad.

  2. Przyjęcie protokółu z poprzedniego posiedzenia.

  3. Informacja z działalności komisji stałych Rady Gminy w okresie między sesjami.

  4. Informacja z działalności Wójta Gminy w okresie między sesjami.

  5. Realizacja wykonania uchwał za I półrocze 2004 roku.

  6. Interpelacje i zapytania radnych.

  7. Podjęcie uchwał w sprawie:

    1. przyjęcia Planu Rozwoju Lokalnego Gminy,

    2. wysokości stawek opłat za zajęcie pasa drogowego,

    3. zasad przyznawania dotacji budżetowych podmiotom nie zaliczanym do sektora finansów publicznych i nie działających w celu osiągnięcia zysku, sposobu rozliczania tych dotacji oraz kontroli,

    4. programu współpracy na 2004 i 2005 rok Gminy Grodzisk z organizacjami pozarządowymi, podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego i stowarzyszeniami jednostek samorządu terytorialnego,

    5. przebudowy drogi powiatowej Nr 1700B Brańsk - Pobikry - Perlejewo - Granne dł. 12,130 km oraz Nr 1698B Spieszyn - Koryciny - Czaje - Czaje Wólka dł. 0,573 km,

    6. zmian w budżecie gminy na 2004 rok.

  8. Odpowiedzi na interpelacje radnych.

  9. Dyskusja, wolne wnioski i informacje.

  10. Zamknięcie obrad.

Ad. 1

Otwarcia posiedzenia XII Sesji Rady Gminy o godz. 935 dokonał Przewodniczący Rady Gminy Pan Stanisław Bolewski. Otwierając obrady przywitał przybyłych na posiedzenie.

Ad. 2

Protokół z poprzedniego posiedzenia Rada przyjęła bez odczytywania i poprawek w głosowaniu jawnym jednogłośnie przy 14 radnych obecnych w czasie głosowania (14:0:0).

Ad. 3

W okresie między sesjami komisje stałe odbyły wspólne posiedzenie. Protokół z tego posiedzenia przedstawił Radny Stanisław Krzewicki - przewodniczący komisji budżetu i finansów.

Ad. 4

Informację ze swojej działalności między XI a XII Sesją Rady Gminy tj. w okresie od 14 kwietnia 2004 r. do 28 czerwca 2004 r. przedstawił Wójt Gminy. Pełny tekst informacji w załączeniu do protokółu.

Ad. 5

Wójt przedstawił również realizację wykonania uchwał za I półrocze 2004 roku. Przedstawiona informacja z realizacji w załączeniu do protokółu.

Ad. 6

Interpelacji radni nie zgłosili.

Ad. 7

Podjęcie uchwał w sprawie:

    1. przyjęcia Planu Rozwoju Lokalnego Gminy,

Treść uchwały przedstawił Wójt Gminy. Zreferował treść załączonego do uchwały Planu Rozwoju Lokalnego Gminy na lata 2004-2014.

UCHWAŁA Nr XII/60/04 stanowi stronę nr 6-57 protokółu

przyjęta zwykłą większością głosów w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 13 za, braku przeciw i 1 wstrzymujący się

przy 14 radnych obecnych w czasie głosowania (13:0:1)

    1. wysokości stawek opłat za zajęcie pasa drogowego,

Z treścią uchwały z upoważnienia Przewodniczącego Rady zapoznał zebranych Sekretarz Gminy.

UCHWAŁA Nr XII/61/04 stanowi stronę nr 58-59 protokółu

przyjęta zwykłą większością głosów w głosowaniu jawnym jednogłośnie

przy 14 radnych obecnych w czasie głosowania (14:0:0)

    1. zasad przyznawania dotacji budżetowych podmiotom nie zaliczanym do sektora finansów publicznych i nie działających w celu osiągnięcia zysku, sposobu rozliczania tych dotacji oraz kontroli,

Treść uchwały zebranym przedstawił Sekretarz Gminy.

UCHWAŁA Nr XII/62/04 stanowi stronę nr 60-62 protokółu

przyjęta zwykłą większością głosów w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 13 za, braku przeciw i 1 wstrzymujący się

przy 14 radnych obecnych w czasie głosowania (13:0:1)

    1. programu współpracy na 2004 i 2005 rok Gminy Grodzisk z organizacjami pozarządowymi, podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego i stowarzyszeniami jednostek samorządu terytorialnego.

Treść uchwały przedstawił Sekretarz Gminy.

UCHWAŁA Nr XII/63/04 stanowi stronę nr 63-65 protokółu

przyjęta zwykłą większością głosów w głosowaniu jawnym stosunkiem głosów 13 za, braku przeciw i 1 wstrzymujący się

przy 14 radnych obecnych w czasie głosowania (13:0:1)

    1. przebudowy drogi powiatowej Nr 1700B Brańsk - Pobikry - Perlejewo - Granne dł. 12,130 km oraz Nr 1698B Spieszyn - Koryciny - Czaje - Czaje Wólka dł. 0,573 km,

Treść uchwały omówił zebranym Wójt Gminy.

UCHWAŁA Nr XII/64/04 stanowi stronę nr 66 protokółu

przyjęta zwykłą większością głosów w głosowaniu jawnym jednogłośnie

przy 14 radnych obecnych w czasie głosowania (14:0:0)

    1. zmian w budżecie gminy na 2004 rok.

Z treścią uchwały zebranych zapoznała Skarbnik Gminy Pani Grażyna Sajewicz.

UCHWAŁA Nr XII/65/04 stanowi stronę nr 67-75 protokółu

przyjęta bezwzględną większością głosów w głosowaniu jawnym jednogłośnie

przy 14 radnych obecnych w czasie głosowania (14:0:0)

Radny R. Fabiański zwrócił się z pytaniem, czy w budżecie na bieżący rok została ujęta budowa przyłącza wodociągowego do Pani Radziszewskiej kol. Jaszczołty.

W odpowiedzi Pan Wójt poinformował, że w bieżącym roku zostaną wykonane na koloniach te przyłącza, które zostały zaplanowane wcześniej i na które została opracowana dokumentacja.

Ad. 8

W związku z tym, że radni nie zgłosili interpelacji, Przewodniczący Rady przeszedł do kolejnego punktu posiedzenia.

Ad. 9

Dyskusja, wolne wnioski i informacje.

Radny Krzewicki zwrócił się z pytaniem, kto zajmuje się oznakowaniem dróg.

Odpowiadając Wójt Gminy poinformował, że znakowaniem dróg powiatowych zajmuje się powiat, wojewódzkich województwo, a gminnych gmina. Jeżeli jest konieczność umieszczenia znaków na drogach gminnych należy sprawy te zgłaszać do Pana B. Piotrowskiego - insp. ds. drogownictwa Urzędu Gminy.

Wójt Gminy poinformował zainteresowanych, że gmina posiada numery działek należących do Agencji Skarbu Państwa leżących na terenie gminy, natomiast mapami lokalizacyjnymi tych działek nie dysponuje. Wójt przekazał tę informację, gdyż niejednokrotnie mieszkańcy pytają o w/w działki.

Sołtys wsi Kosianka Leśna poruszył problem częstych kradzieży, które miały miejsce w ostatnim czasie. Stwierdził, że policja zbyt dużą uwagę skupia na kontroli rolników kierujących ciągnikami, niż szukaniem złodziei i przeciwdziałania kradzieżom.

Ustosunkowując się do wypowiedzi Pan Wójt poinformował, że w tej sprawie był u Starosty. Problem został przekazany Komendantowi Powiatowemu Policji. Uwagi zostaną również przekazane radnym powiatowym z prośbą aby Policja prowadziła więcej patroli nocą, po miejscowościach gminy, a nie tylko w samym Grodzisku.

Obecny na posiedzeniu członek Rady Spółdzielni Usług Rolniczych w Grodzisku Pan Jan Borzym zapoznał zebranych z obecną sytuacją finansową w jakiej znajduje się SUR. Przestawił wniosek członków SUR skierowany do Rady Gminy o ewentualne utworzenie przez Gminę Gospodarstwa Komunalnego. Poinformował, że w majątku SUR znajduje się budynek administracji, hala produkcyjna, 3 samochody „Kamaz” i koparki.

Jeżeli SUR nie znajdzie wsparcia zakończy swoją działalność.

Zabierając głos sołtys wsi Kosianka Leśna stwierdził, że SUR najpierw sprzedał cały swój majątek a teraz chce się ratować.

Odpowiadając radnemu SUR Przewodniczący Rady Gminy poinformował, że to jest odrębna, samodzielna jednostka i Rada Gminy nie będzie ingerować w sprawy Spółdzielni.

Wójt Gminy poinformował, że rozmawiał już wcześniej z delegacją SUR. Po zapoznaniu się z sytuacją w innych gminach stwierdził, że gminy raczej likwidują istniejące gospodarstwa komunalne. Uważa, że dla Spółdzielni najlepszym rozwiązaniem byłoby, aby osoba prywatna uruchomiła działalność w wydzierżawionych budynkach.

Sołtys wsi Drochlin zwrócił się z pytaniem czy nie można sprowadzić kontroli i rozliczyć z działalności ludzi, którzy są odpowiedzialni za doprowadzenie do rozpadu Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Grodzisku.

Sołtys miejscowości Grodzisk zwróciła się z pytaniem czy osoby, które rozstawiają stragany i kramy na ulicy Bielskiej w czasie uroczystości Kościelnych uiszczają opłatę targową. Tak rozstawione stragany zajmują cały chodnik przy ulicy i blokują przejście przechodniom.

Pani sołtys Grodziska zwróciła się z pytaniem czy zostaną naprawione usterki w przepompowni ścieków.

Odpowiadając Pan Wójt poinformował, że zostało zmienione zabezpieczenie przepompowni, co pozwoli uniknąć awarii.

Sołtys wsi Kosianka Leśna zgłosił potrzebę wykonania tamy na stawie w Kosiance Leśnej i porównania ziemi pozostałej po oczyszczaniu zbiornika wodnego.

W odpowiedzi Pan Wójt poinformował, że tama znajdować się powinna na terenie ZMiUW, do nich więc należy zrobienie tamy.

Radny W. Kosiński oznajmił, że rolą Rady jest dbać o dobro społeczeństwa. Należy wkładać większe zainteresowanie w istniejącą sytuację. Społeczeństwo jest niezadowolone z pracy Ośrodka Zdrowia w Grodzisku. Pani doktor nie wyraża chęci spotkania się z Radą.

Wójt ustosunkowując się do wypowiedzi poinformował, że jeżeli zrobi się odwodnienie budynku Ośrodka Zdrowia i przeróbki w c. o. można wyjść z propozycją do innego lekarza, który byłby zainteresowany pracą w ośrodku. Muszą być jednak zapewnione warunki lokalowe.

Ad. 10

Na zakończenie o godz. 1210 Przewodniczący Rady Gminy podziękował za przybycie i udział w posiedzeniu.

Protokółowała Zatwierdzam

5

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Gminy w Grodzisku

Wytwarzający/odpowiadający: Agnieszka Derewońko

Wprowadzający: Agnieszka Derewońko

Data modyfikacji: 2005-02-09

Opublikował: Małgorzata Wojciuk

Data publikacji: 2005-02-09